#skóranaturalna #pielęgnacja #czyszczenie #skórzanatorebka
Skórzana torebka i długopis – jak je rozłączyć
- Im szybciej przystąpisz do usuwania plamy – tym większa szansa, że na skórze nie zostanie żaden ślad. Niestety tusz z długopisu wnika nawet w licową skórę, więc dobrze jest wywabić plamę natychmiast po jej powstaniu.
- Niektóre długopisu zostawiają na torebce rozmazany ślad (wycieka z nich sporo tuszu). Jeśli tak stało się w Twoim przypadku – zanim zaczniesz wywabiać tusz, który już wniknął w skórę – najpierw usuń jak najwięcej tego, który znajduje się na powierzchni w postaci kropel. Najlepiej jest w tym celu użyć taśmy malarskiej – przyklej jej kawałek do plamy, a taśma wciągnie tusz. Wtedy wystarczy ją tylko odkleić. Jeśli nie masz w domu taśmy – użyj najbardziej miękkiego papieru jaki posiadasz – np. z chusteczki higienicznej. Delikatnie przyłóż do kropli tuszu tak, żeby tusz wsiąkł w torebkę. Nie rozmazuj tuszu na powierzchni torebki.
- W tym miejscu docieramy na rozstaje dróg – nowoczesnej i tradycyjnej. Nowoczesna to pisak do usuwania plam z długopisu. Dobrze mieć go w domu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy nasza skórzana torebka będzie potrzebowała pomocy. Ale babciny sposób jest równie skuteczny, może tylko nieco mniej wygodny. Potrzebna jest do tego wazelina – nakładamy jej warstwę na zabrudzenie i pozostawiamy na kilka minut. Wazelina jest tłusta i powinna rozpuścić tusz. Po kilku minutach zbieramy wazelinę delikatnym papierem i polerujemy miękką szmatką. Skórzana torebka powinna być już bez skazy.
PS Wazelina kosmetyczna przyda się nie tylko wtedy, kiedy na torebce ze skóry przydarzy się plama z tuszu. Świetnie nadaje się do konserwowania skóry – ale tylko licowej. Nie używaj jej do konserwowania skóry zamszowej.